Acanthicus adonis (L155)

Akwarium o długości minimum 300 cm. Podłoże żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium. Rybę można pomylić z Acanthicus hystrix w wieku dorosłym – większe osobniki obu gatunków można najłatwiej rozróżnić dzięki wyższej płetwie grzbietowej i smukłemu wyglądowi Acanthicus adonis. Młode osobniki są smukłe w stosunku do długości ciała, a nawet delikatne z wyglądu, gdy są bardzo małe, chociaż w miarę wzrostu stają się znacznie bardziej wytrzymałe. Małe okazy mają plamy na całym ciele, które stają się pasmami na ogonowych nitkach. Plamy te stają się stosunkowo mniejsze i mniej liczebne wraz ze wzrostem, ograniczają się do pozostawania na szypułce ogonowej, a czasami na czołowych promieniach płetw piersiowych. Większe osobniki dorosłe nie mają białych plam. W wieku dorosłym płetwy piersiowe mogą mieć ponad 15 cm długości, co daje niezwykły wygląd rybom. Acanthicus adonis w młodym wieku ma na ciele sporo białych plam, spiczasty pysk.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecze rzeki Lower Tocantins.

WIELKOŚĆ:
100 cm 

ZACHOWANIE:
Terytorialny gatunek. Należy trzymać wyłącznie z dużymi rybami. Samce są też bardziej agresywne i aktywne w obronie terytorium, ale jest to gatunek szczególnie waleczny niezależnie od płci.

DYMORFIZM:
Samce są bardziej agresywne i terytorialne.

TEMPERATURA:
20-30ºC

WODA:
pH 6,0 – 7,8 ; zalecana bardzo silna filtracja

POKARM:
Typowy wszystkożerca, ale żywi się głównie roślinami. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.

Młody osobnik
Fot. PlanetCatfish