Hypostomus plecostomus

Hypostomus plecostomus to duży zbrojnik. Niestety podczas pływania wyrywa rośliny. Dlatego w akwarium z nimi najlepiej jest zrezygnować z roślin. Podłoże z piasku lub żwiru. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna, lignitów. Wymaga bardzo obszernego akwarium – przynajmniej 200 cm długości.

Ze względu na liczbę gatunków w rodzaju identyfikacja jest bardzo trudna bez dokładnego pochodzenia okazu. Większość „zwykłych zbrojników” jest obecnie eksportowana z Peru i Brazylii.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Gujana. Występuje również w całym dorzeczu Orinoko, chociaż niektórzy autorzy uważają, że okazy Orinoko mogą reprezentować inny gatunek.

WIELKOŚĆ:
50 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Duże dorosłe samce mają pogrubione płetwy piersiowe, które zmieniają kolor na czerwonawo-różowy. Dorosłe samice wydają się grubsze, gdy ogląda się je z góry.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 6.5 – 8.5 ; woda miękka do średnio twardej 4-14°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Woda nie powinna zawierać azotynów i możliwie jak najmniej azotanów oraz posiadać jak najwyższy poziom rozpuszczonego tlenu. W akwarium należy zapewnić również szybki prąd wody.

POKARM:
Ryba jest wszystkożerna i łatwa do wykarmienia. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Zjada chętnie warzywa, tabletki dla zbrojników, mrożone pokarmy mięsna dla ryb, jak również drewno.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w warunkach akwariowych. W naturze gatunek kopie nory przy brzegach rzek i tam dochodzi do tarła.

SYNONIMY:
Acipenser plecostomus
Hypostomus guacari
Loricaria flava
Plecostomus bicirrosus
Plecostomus brasiliensis
Plecostomus plecostomus
Pterygoplichthys plecostomus

Fot. Mark Smith