Otosek przyujściowy – Otocinclus affinis

Akwarium dla Otocinclus affinis powinno być pojemności minimum 50 litrów. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna i łupin orzecha kokosowego.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia.

WIELKOŚĆ:
3,5-4 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba stadna, spokojna i łagodna. Nie sprawia konfliktów w akwarium, a wręcz ignoruje obecność innych ryb w zbiorniku. Najlepiej czuje się w stadzie 6-8 egzemplarzy.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze. Samice posiadają bardziej zaokrąglony kształt w części brzusznej.

TEMPERATURA:
20-22ºC

WODA:
pH 6,0 – 7,5 ; pH 6,0-7,5 ; twardość na poziomie 4-16°dGH. Ryba dość odporna na zmieniające się warunki w akwarium, dlatego nadaje się nawet dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Roślinny. Ryba żywiąca się głównie glonami zeskrobywanymi z dekoracji i szyb akwarium. Zbierając glony w roślin nie niszczą ich. Bez problemów przyjmują tabletki dla zbrojników na na bazie spiruliny. Chętnie też zjada marchew, brokuły, obgotowany lekko kalafior, ogórek, cukinię, kalarepę, sałatę i ogórki zielone.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w akwarium. Często pojawienie się młodych w akwarium ogólnym jest dziełem przypadku. Ikra składana jest na liściach w ilości 30-50 sztuk. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Młode należy początkowo karmić larwami solowca, a dopiero po pewnym czasie przechodzi się na karmę roślinną.

SYNONIMY:
Macrotocinclus affinis
Otocinclus vittatus
Otocinclus affinis

Fot. Wikipedia