Wężogłów karłowaty – Channa gachua

OPIS:
Channa gachua wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie: rzeka Mekong , Singapur, Filipiny , wyspy indonezyjskie i Borneo
WIELKOŚĆ:
do 65 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denną część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Gatunek prowadzi typowo nocny tryb życia.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego. krojonymi filetami ryb, rosówkami, małżami, krewetkami. Nie pogardzą oczywiście również małymi rybami.

ROZMNAŻANIE:
Ryby dojrzewają płciowo po osiągnięciu rozmiaru około 10 cm długości. Dobrana para podchodzi do tarła bez stosowania żadnych stymulacji. Zaloty samca są dość widowiskowe i podczas nich samiec wypycha podgardle i stroszy się do samicy. Po udanym tarle i zapłodnieniu ikry samiec trzyma ikrę w pysku, do momentu, aż wyklują się młode. Wylęg następuje po około 3 do 5 dni po tarle. Samiec sprawuje również opiekę nad potomstwem. Samica w tym czasie broni terytorium. Młode po kolejnych kilku dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Samica przez około miesiąc karmi młode niezapłodnioną ikrą, którą wydala do wody. Po około 30 dniach młode channy przyjmują drobne pokarmy mięsne. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

SYNONIMY:
Ophicephalus gachua
Channa gachus
Ophiocephalus gachua
Ophicephalus marginatus
Ophicephalus limbatus
Ophiocephalus guachua malaccensis