Wężogłów karłowaty – Channa gachua

Channa gachua wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować.

Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie: rzeka Mekong , Singapur, Filipiny , wyspy indonezyjskie i Borneo.

WIELKOŚĆ:
do 65 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denną część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Gatunek prowadzi typowo nocny tryb życia.

DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego. krojonymi filetami ryb, rosówkami, małżami, krewetkami. Nie pogardzą oczywiście również małymi rybami.

ROZMNAŻANIE:
Ryby dojrzewają płciowo po osiągnięciu rozmiaru około 10 cm długości. Dobrana para podchodzi do tarła bez stosowania żadnych stymulacji. Zaloty samca są dość widowiskowe i podczas nich samiec wypycha podgardle i stroszy się do samicy. Po udanym tarle i zapłodnieniu ikry samiec trzyma ikrę w pysku, do momentu, aż wyklują się młode. Wylęg następuje po około 3 do 5 dni po tarle. Samiec sprawuje również opiekę nad potomstwem. Samica w tym czasie broni terytorium. Młode po kolejnych kilku dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Samica przez około miesiąc karmi młode niezapłodnioną ikrą, którą wydala do wody. Po około 30 dniach młode channy przyjmują drobne pokarmy mięsne. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

SYNONIMY:
Ophicephalus gachua
Channa gachus
Ophiocephalus gachua
Ophicephalus marginatus
Ophicephalus limbatus
Ophiocephalus guachua malaccensis