Samotniczek neonowy – Poecilocharax weitzmani

Para lub harem Poecilocharax weitzmani z jednym samcem i wieloma samicami mogą być trzymane w akwarium o pojemności już 40 litrów. W przypadku większej ilości samców należy zapewnić im terytorium o powierzchni dna minimum 30×30 cm. Inaczej podczas bitew terytorialnych mogą wystąpić u samców znaczne uszkodzenia płetw, jeśli słabszy osobnik nie będzie miał schronienia.

Akwarium dla Poecilocharax weitzmani powinno mieć podłoże z drobnego piasku, ponieważ gatunek ten żeruje głównie na dni. Kilka korzeni i gałęzi drewna dryfującego umieszczonych w taki sposób, aby powstało wiele zacienionych obszarów, można wykorzystać do nadania struktury ekspozycji i dodania wysuszonej ściółki liściowej (odpowiednie są liście buka, dębu lub migdałów ketapang i mieszanka wszystkich trzech) wygląda bardzo efektownie) pomogłyby w symulacji warunków naturalnych i zapewniły dodatkowe kryjówki. Preferowane jest dość słabe oświetlenie, a do dodatkowego rozpraszania światła można wykorzystać roślinność powierzchniową. Rośliny wodne, które mogą przetrwać w takich warunkach, jak Microsorum, Taxiphyllum lub Cryptocoryne spp. Ponieważ stabilne warunki wodne są obowiązkowe, gatunek ten nigdy nie powinien być wprowadzany do akwariów niedojrzałych biologicznie.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: Parana, São Paulo. Najczęściej spotykany w wolno poruszających się strumieni lasów deszczowych z zabrudzoną taniną wodą, podłoży z błota lub piasku, obfitej ściółki liści i zanurzonych korzeni i gałęzi drzew. Takie siedliska są zazwyczaj osłonięte przed słońcem przez roślinność brzeżną i gęsty baldachim lasu. Woda na ogół ma znikomą zawartość rozpuszczonych minerałów, jest słabo zbuforowana i ma kolor herbaciany ze względu na stopniowe uwalnianie garbników i kwasów organicznych z rozkładającego się materiału roślinnego.

WIELKOŚĆ:
4-5 cm 

ZACHOWANIE:
W przeciwieństwie do większości małych characidae, gatunek ten nie tworzy stad, a samce są wobec siebie agresywnie terytorialne. W teorii jest więc możliwe utrzymanie tylko jednej pary, chociaż preferowana jest grupa składająca się z dwóch lub więcej samców, ponieważ interakcja między rywalami jest imponująca. Zalecane jest trzymanie ewentualnego stada ze zdecydowaną przewaga samic.

DYMORFIZM:
Samce są znacznie bardziej kolorowe niż samice, nieco większe i rozwijają w miarę dojrzewania wydłużone płetwy grzbietowe i odbytowe, w spektakularnym stopniu u niektórych osobników.

TEMPERATURA:
21-28ºC 

WODA:
pH 3.5-6.5 ; woda miękka, najlepiej filtrowana przez torf. Powinna być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana w niewielkich ilościach.

POKARM:
Żywy i mrożony. Do przysmaków należą larwy komarów. Rybom należy zapewnić urozmaiconą dietę. Bardzo trudno jest gatunek przestawić na pokarmy sztuczne.

ROZMNAŻANIE:
Rzadko rozmnażane w niewoli, ale tarło możliwe w warunkach akwariowych. Akwarium można zaaranżować zgodnie z opisem, przy czym niezbędne są jaskinie lub groty gliniane lub zrobione z plastikowych rurek. PH powinno wynosić 4,0 – 5,0 przy bardzo niskiej twardości i przewodności. Przed tarłem należy ryby bardzo obficie karmić. Samce obierają terytorium posiadające jedną lub więcej jaskiń i bronią tej kryjówki przed rywalami. Samce w tym czasie intensyfikują się również w kolorze, ukazując pogrubione, białe końcówki płetw brzusznych, podczas gdy samice przybierają ciemny wygląd z płetwą odbytową intensywnie czerwoną. Gdy samice Poecilocharax weitzmani dojrzewają, zaczynają badać terytoria samców i potencjalne miejsca tarła, zanim zaczną się zaloty. Jaja są zwykle składane na sklepieniu wybranej jaskini w ilości 50-100 ziaren. Samiec chroni je podczas okresu inkubacji, a także dogląda za pomocą ruchów płetwy ogonowej oraz usuwa niezapłodnione jaja. Młode zaczynają się wylęgać po około 4-5 dniach i opadają na dno jaskini około 2 dni później. Samce często łączą się w pary z drugą samicą podczas inkubacji. W takim przypadku zaleca się odessanie pierwszej partii młodych i do innego pojemnika, gdy wyraźnie już widać, że pływają swobodnie. Po swobodnym pływaniu narybek jest na tyle duży, że natychmiast przyjmuje wylęg artemii i w tym momencie samiec przestaje się już młodymi opiekować. Wtedy należy usunąć dorosłe osobniki lub narybek, aby uniknąć zjedzenia tego ostatniego. Samcowi należy podać dużo pokarmu, ponieważ zwykle nie je podczas opieki nad lęgiem. Co ciekawe, tylko niektóre samce rozwijają rozszerzone płetwy w miarę wzrostu, chociaż nie wydaje się to mieć związku z dominacją hierarchiczną.