Brachydanio jaintianensis

Brachydanio jaintianensis potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Zalecany zbiornik dla stada ie powinien być mniejszy niż 80 cm szerokości. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania. Akwarium z danio należy szczelnie przykryć, ponieważ ryby potrafią z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Azja – Do tej pory znane tylko z okręgu Jaintia Hills w stanie Meghalaya w północno-wschodnich Indiach, co oznacza, że jego naturalne wody są częścią systemu rzeki Brahmaputra.

WIELKOŚĆ:
4-4,5 cm 

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice powinny być zaokrąglone, mniej kolorowe i trochę większe niż samce.

ZACHOWANIE:
Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Zasiedla ona głównie podpowierzchniowe partie wody. Najlepiej trzymać go na wystawie gatunków lub obok innych małych karpiowatych, które cenią sobie chłodniejsze warunki. Z natury jest gatunkiem stadnym i naprawdę powinien być trzymany w grupie co najmniej 8-10 osobników.

TEMPERATURA:
20-23ºC

WODA:
pH 6.0-7.0 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
W naturze żeruje głównie na owadach i ich larwach w przyrodzie. W akwarium jest to w dużej mierze nieskomplikowany do wykarmienia i przyjmuje większość pokarmów żywych, mrożonych i suchych.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Dojrzałe samice można bez problemów rozpoznać po pękatych – nabrzmiałych od ikry brzuszkach.Jako akwarium tarliskowe najlepiej jest przygotować oddzielny, niewielki zbiornik. Wpuszczamy do niego jedną samicę oraz 2-3 samce. Ikra składana wśród drobno pierzastych roślin lub mchu rozłożonym na podłożu. Wylęg po około 2-3 dniach natomiast pływa swobodnie po 7 dniach. Karmimy pylistą suchą paszą oraz żywymi lub mrożonymi larwami solowca. Należy jednak zwrócić uwagę na to by jednorazowa porcja pokarmu została zjedzona w ciągu 2-5 minut, gdyż narybek jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody. Podchów łatwy.

SYNONIMY:
Danio jaintianensis (Sen, 2007)

Brachydanio jaintianensis
Brachydanio jaintianensis