Hyalobagrus flavus

Hyalobagrus flavus wymaga zbiornika o pojemności już od 40 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Zbiornik powinien zawierać ciche obszary o gęstym nasadzeniu roślin, ale też część akwarium z dużą ilością otwartej przestrzeni do pływania. Jako dekoracje powinny być użyte kępy pływających roślin, kawałków drewna dryfującego. Podłoże najlepiej ciemne.

POCHODZENIE:
Hyalobagrus flavus występuje endemicznie w niektórych częściach Indonezji. Jest to gatunek rzeczny występujący w dorzeczu Batang Hari na Sumatrze i dorzeczu Mentaya na Borneo. Jego biotop charakteryzuje się kwaśnymi czarnymi wodami i często można go spotkać w dużych ławicach unoszących się pod osłoną pływającej roślinności lub wśród zanurzonych traw .

WIELKOŚĆ:
4,5 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojny i stadny mały sum, który najlepiej radzi sobie, gdy jest trzymany w ławicy składającej się z co najmniej sześciu osobników.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice Hyalobagrus flavus są wyraźnie grubsze w okolicy brzucha, gdy są pełne jaj. U napełnionych ikrą samic widać zielone jaja, które prześwitują przez ciało ryby.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 5.5-7.0 ; twardość 5-12°H. Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu.

POKARM:
Podstawą diety powinny być mięsne mrożonki i żywe pokarmy. Suszone pokarmy są zwykle akceptowane, ale ryby nie osiągną najlepszej kondycji, jeśli będą karmione wyłącznie nimi.

ROZMNAŻANIE:
Para zwykle składa ikrę wczesnym rankiem, składając do 100 jaj między roślinami. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Same jaja są koloru białego i wyklują się w ciągu około 72 godzin. Po wchłonięciu woreczków żółtkowych, młode przyjmą maleńkie żywe pokarmy, takie jak larwy solowca lub nicienie mikro.

Hyalobagrus flavus
Hyalobagrus flavus
https://www.youtube.com/watch?v=cVSwn_v-nX8