Jak się pozbyć ślimaków z akwarium?

Ślimaki są atrakcyjnymi mieszkańcami akwarium – pod warunkiem, że ich liczba w biotopie jest odpowiednia; w przypadku ich nadmiernej liczby szybko stają się plagą. Co robić w takiej sytuacji? Jak się pozbyć ślimaków z akwarium? Są to zwierzęta z reguły pożyteczne w akwarium: zjadają resztki pokarmu, obumarłe szczątki roślin, świdrując podłoże wzruszają je dzięki czemu niwelują strefy beztlenowe.

Bardzo często jednak są to niechciani goście, którzy pojawiają się w akwarium razem z nowo zakupionymi roślinami lub rybami. Niestety na roślinach, które są nowym nabytkiem, nie widać ślimaków ponieważ najczęściej znajdują się na nich jaja mięczaków. Należy pamiętać, że ślimaki najczęściej są obojnakami, czyli zapładniają swoje jaja same. Dlatego pojedynczy egzemplarz w akwarium może doprowadzić do nadmiernego rozrodu.

Dlatego pomimo dokładnego wyczyszczenia wprowadzanych roślin do zbiornika najlepiej profilaktycznie jest je oczyścić i wykąpać w siarczanie miedzi. Siarczan nie zrobi roślinom krzywdy, natomiast skutecznie zlikwiduje jajeczka ślimaków. W temperaturze pokojowej jest silnie higroskopijną substancją o gęstości 3,6 g/cm³. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, roztwór ma odczyn lekko kwaśny.

Jeśli dojdzie do plagi ślimaków bardzo trudno jest całkowicie ją zlikwidować. W skuteczny sposób można jednak ograniczyć inwazję. Podajemy kilka metod walki z nieproszonymi gośćmi:

SAŁATA lub MARCHEWKA

Metoda bardzo prosta i łatwa do zastosowania. Wieczorem kładziemy na dno akwarium liście sałaty lub kawałek gotowanej marchewki. Rano powinniśmy znaleźć na warzywach żerujące ślimaki. Metodę należy stosować minimum kilka-kilkanaście dni. W dużym stopniu metoda ogranicza populację intruzów które można wraz z zieleniną usunąć.

PUŁAPKA NA ŚLIMAKI

Jak się pozbyć ślimaków z akwarium?

W dzisiejszych czasach bez problemu w sklepach zoologicznych można zakupić pułapki na ślimaki. Ich działanie polega na umieszczeniu na dnie pułapki wraz z przynętą (np. pokarmem w tabletkach). Pułapka jest zaopatrzona w pręciki które zezwalają na wejście ślimakom, ale uniemożliwiają już wyjście. Odstęp między prętami pułapki można ustawić indywidualnie. W ten sposób pułapkę można dopasować do wielkości zwierząt, które mają być złapane – jednocześnie żadna ryba nie dostanie się do środka. Jest to bezinwazyjny sposób na ograniczenie plagi ślimaków, jednak pułapkę trzeba stosować przez dłuższy czas w akwarium i regularnie opróżniać.

KOLCOBRZUCH ZIELONY

Ryba ta bardzo chętnie rozprawi się ze wszystkimi ślimakami. Posiada ostry dziób dzięki któremu bez problemu może zgnieść skorupę każdego skorupiaka. Kolcobrzuchy należy wręcz karmić ślimakami, ponieważ krusząc twarde skorupy ślimaków ścierają wciąż rosnący dziób. Ryba jednak nie jest zalecana dla początkujących akwarystów. Wymaga też słonawej wody oraz jest agresywna w stosunku do innych ryb, dlatego nie nadaje się do każdego zbiornika.

BOCJA WSPANIAŁA (Botia macracanthus)

Ślimaki dla tego gatunku to wręcz rarytas. Bardzo sprawnie potrafią się uporać z całkiem sporą plagą mięczaków.

Należy jednak pamiętać aby rybom zapewnić odpowiednie warunki w akwarium. Spokojna ryba jeśli trzymana w małym stadzie. Pojedynczo trzymane egzemplarze bywają agresywne w stosunku do innych ryb.
Wymaga zbiornika o długości co najmniej 100cm. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki z korzeni i kamieni. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Podłoże z drobnego żwiru.

Bocje karłowate bardzo często używamy w akwariach roślinnych – są nieszkodliwe dla innych ryb i nie powodują takich zniszczeń w akwarium jak inne gatunki – nie rosną do tego duże i są bardzo sympatycznymi grzecznymi rybkami

ANENTOME HELENA (Clea helena) – czyli ślimak na ślimaki

Clea helena

Jest to ślimak słodkowodny, który żywi się innymi ślimakami. Posiada on specjalną rurkę dzięki której wysysa ślimaki z ich skorupek. Antenome Helena potrafi w grupie poradzić sobie nawet z dużymi ślimakami dekoracyjnymi jak np. Ampularia.
Nazywany potocznie „Helenką” posiada bardzo ładny, kolorowy wzór na muszli co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla akwarystów.
Należy pamiętać, że gdy zabraknie mięczakom pożywienia w postaci innych ślimaków, konieczne jest ich dokarmianie mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego.

Jak się pozbyć ślimaków z akwarium? – film

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.