Jak założyć hodowlę wazonkowca (doniczkowców)
W tym artykule przedstawimy jak w prosty sposób założyć hodowlę żywego pokarmu dla ryb – wazonkowców, zwanych również doniczkowcami. Wazonkowce (Enchytraeidae) to małe pierścienice zaliczane do skąposzczetów. Występują powszechnie w klimacie umiarkowanym. W Polsce można znaleźć 94 gatunki m.in. wazonkowiec biały (Enchytraeus albidus). W artykule zajmiemy się właśnie hodowlą tego gatunku.
Wazonkowce dorastają do 4 cm długości i są bardzo chętnie zjadane przez ryby. Ponieważ stanowią bardzo kaloryczny pokarm, nie powinno się nimi skarmiać ryb częściej aniżeli 2-3 razy w tygodniu.
Niezbędne do założenia hodowli są:
- Plastikowy pojemnik z pokrywką. Najlepiej dość płaski. Przykrycie nie musi być szczególnie szczelne, ponieważ do pojemnika powinno bez oporów dostawać się świeże powietrze.
- Pomieszczenie z temperaturą 18-21°C. W okresie letnim najlepiej przenieść hodowlę do chłodnego miejsca np. piwnicy lub garażu.
- Ziemia ogrodowa najlepiej bez żadnych dodatków chemicznych oraz nawozów.
- Porcja rozrodowa wazonkowców. Można ją zakupić od hodowcy w postaci robaków zamieszkałych w działającej hodowli lub zakupić przeznaczone na karmę bezpośrednio w sklepie akwarystycznym. Pojawiają się opinie, że z wazonkowców z woreczka sklepowego hodowla nie zadziała, jednak jest to informacja nieprawdziwa.
Do pojemnika wsypujemy 3-4 centymetrową warstwę ziemi ogrodowej. Nie trzeba z nią stosować żadnych specjalnych zabiegów, jednak nie powinna być pozbijana w grudki. Ziemi również nie ubijamy. Można jako pojemnik zastosować opakowania po lodach, pudełka do przechowywania żywności itp. Nie powinno się stosować opakowań po produktach chemicznych!
W pokrywce pojemnika za pomocą np. rozgrzanego gwoździa należy zrobić dziurki umożliwiające swobodny dostęp powietrza. Dziurki nie powinny być jednak zbyt duże, ponieważ mogłoby to spowodować dostęp do hodowli much. Składając jaja na pokarmie dla naszych wazonkowców zniszczyłyby hodowlę.
Tak przygotowaną ziemię zwilżamy wodą. Najlepiej zastosować w tym celu zraszacz do kwiatów. Ziemia nie powinna być ani mokra ani zbyt sucha. W przypadku kiedy naszą hodowlę zalejemy za bardzo wodą spowoduje to ucieczkę robaków z niej. Aby ją uratować należy dodać warstwę suchej ziemi na powierzchnię. Konieczne jest również dbanie regularnie aby hodowla się nie wysuszyła.
Porcję rozrodową należy położyć bezpośrednio na powierzchni wilgotnej ziemi.
Po około pół godzinie robaki powinny ukryć się w ziemi.
Na powierzchni kładziemy pokarm i pojemnik zakrywamy wieczkiem. Po zniknięciu pokarmu dokładamy kolejną jego porcję po wierzchu ziemi. W przypadku kiedy pokarm zaczyna pleśnieć należy bezwzględnie go usunąć i wymienić na świeży.
Czym karmić wazonkowce (doniczkowce):
- rozmoczona sucha karma dla psów/kotów
- parówki
- rozmoczony chleb
- sparzone płatki owsiane
- pasztetowa
- gotowane warzywa (ziemniaki, marchew, kalafior itp.)
- pokarmy dla ryb akwariowych
W ciągu około 8 tygodni wazonkowce powinny się zaaklimatyzować oraz zacząć rozmnażać. Ich masa powiina wtedy wzrosnąć czterokrotnie. Wtedy można już zacząć eksploatować hodowlę. Aby zdobyć bez problemu wazonkowce pozbawione ziemi można położyć na pokarmie kawałek szkła, plastiku, drewienka. Pod takim przykryciem robaki chętnie się zbierają i bez problemu można je wtedy zebrać pęsetą lub łyżeczką. Jeśli chcemy móc szybko uzyskać ten pokarm dla ryb, należy uruchomić kilka niezależnych hodowli i pobierać małymi porcjami robaki z każdej z nich. W ten sposób nie będziemy za bardzo zubażać rozwijającej się hodowli.
Autor: Rafał Kozera
Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.