Chindongo socolofi – Pyszczak Socolofa

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – Gatunek endemiczny dla jeziora Malawi Występuje wzdłuż wybrzeża Mozambiku, między Cobue a Tumbi Point.

WIELKOŚĆ:
W naturze 10 cm. Obficie karmiony w warunkach akwariowych potrafi osiągnąć nawet 14 cm.

ZACHOWANIE:
Stosunkowo łagodny przedstawiciel pyszczaków. Samce Chindongo socolofi zajmują kilkunastocentymetrowe terytoria, których bronią. Agresja wewnątrzgatunkowa ogranicza się do samców. Można je hodować w zbiorniku większym z innymi gatunkami.

DYMORFIZM:
Nie jest to łatwy gatunek do rozróżnienia płci, ponieważ zarówno samce, jak i samice mają to samo jasne „pudrowe”, niebieskie zabarwienie. Plamy jaj na płetwie odbytowej samca są zwykle większe i bardziej intensywne niż u samic. Samce zazwyczaj również mają dłuższe płetwy brzuszne niż samice.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Pochodzenia roślinnego. Najlepiej pokarmami na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać larwami komarów i skorupiakami. Gatunek bardzo żarłoczny.

ROZMNAŻANIE:
Dla hodowli wystarczy grupa ryb składająca się z 1 samca i kilku samic. Samiec rozpoczyna tarło w swoim stałym rewirze. Samica ma wyraźne pokładełko i praktycznie po jego ukazaniu się tego samego lub następnego dnia następuje tarło. Temperatura wody: 23-28°C Parametry wody: pH 7,5 -8,5 ; średnio twarda – twarda. Ikra w ilości 5-20 ziaren jest składana w grotach skalnych. Inkubacja ikry w pysku samicy trwa około 21 dni. Po tym czasie samica wypuszcza młode o wielkości około 5mm. Barwa młodych rybek jest intensywniejsza niż osobników dorosłych.

SYNONIMY:
Pseudotropheus socolofi Johnson, 1974

Chindongo socolofi
Chindongo socolofi
Chindongo socolofi
Chindongo socolofi Mara Point
Fot. aquahaus-gaus.de
Chindongo socolofi
Chindongo socolofi albino SNOW