Betta falx
Akwarium o długości minimum 30 cm wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 80 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Aby odwzorować ich naturalne środowisko, należy zastosować piaszczyste podłoże z domieszką torfu kwaśnego. Przez tenże torf, można również wodę filtrować. Dno akwarium powinno być usłane liśćmi dębu, lub katepangu w celu wytworzenia niezbędnych związków humusowych. Można również zastosować w tym celu szyszki olchy (1 szyszka na 15l wody). Zbiornik musi obfitować w mnóstwo kryjówek np. z korzeni (najlepiej dębowych). Jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju płochliwych ryb. Aranżując akwarium dla Betta nie wolno zapomnieć o zastosowaniu roślinności pływającej, która przysłoni sztuczne światło i stworzy dodatkowe poczucie bezpieczeństwa (Pistia rozetkowa, Salvinia).
POCHODZENIE:
Gatunek jest endemitem i występuje jedynie w centralnej części Sumatry. Można go spotkać w dorzeczu rzeki Alai – prowincja Jambi.
WIELKOŚĆ:
3,5-4 cm
DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Swoją nazwę falx (kosa) ryby wzięły od kształtu płetwy grzbietowej samców, która wygląda jak kosa.
ZACHOWANIE:
Jak większość gębaczy, gatunek ten jest spokojniejszy niż te bojowniki, które budują pieniste gniazda. Nie powinno się go hodować w akwarium towarzyskim, ponieważ inne ryby (zwłaszcza większe) z powodzeniem mogą go zastraszyć i powodować niepotrzebny stres. Należy mu zatem zapewnić osobny zbiornik. Najciekawsze zachowania ryby te prezentują w parach. W okresie tarła może dojść interakcji agresywnych.
TEMPERATURA:
24-26°C
WODA:
Najlepiej bardzo miękka – do 5°dGH. ph również powinno być niskie (od 4.0 do 6.0). Bobrze będzie, jeśli wodę przefiltrujemy przez torf kwaśny i dodamy do niej substancje, które wytworzą związki humusowe. Należy dbać o regularne podmiany. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 10-15%. Woda musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan.
POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych. Próby podawania pokarmów suchych często okazują się bezskuteczne.
ROZMNAŻANIE:
Temp. 30°C. Niski poziom wody. Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Większą aktywność w okresie tarła przejawia samica, która zachęca samca do wyciśnięcia ikry. Dzieje się to za pomocą silnych uścisków (samiec owija się wokół ciała samicy). Proces ten może być długotrwały, jednakże fascynujący. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 10-12 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła możemy uzyskać do 30 sztuk narybku. Zalecane jest czasowe rozdzielanie pary, ponieważ częste i wyczerpujące tarła mogą doprowadzić do obniżenia kondycji ryb.