Lamprologus kungweensis

Lamprologus kungweensis powinien być trzymany w akwarium o długości minimum 70 cm. Podłoże powinno być z drobnego piasku. Dekoracje z kamieni, grot skalnych i skał, które stworzą rybom naturalne warunki. Akwarium powinno mieć duże otwarte powierzchnie piaszczystego podłoża, do których należy dodać dużą liczbę pustych muszli ślimaków. Należy zapewnić więcej muszli niż pojedynczych ryb. Podłoże powinno mieć co najmniej 5 cm głębokości, ponieważ ten gatunek lubi kopać. Woda musi być twarda i zasadowa.

L. kungweensis można odróżnić od podobnych gatunków, takich jak L. hecqui, po złotym kolorze górnej części oka. Ma również charakterystyczną czarną plamkę w tylnej części płetwy grzbietowej.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje tylko w zatoce Kungwe, niedaleko Kigomy, na północno-wschodnim brzegu jeziora. Występuje na obszarach z rozproszonymi skałami i obszarami otwartego piasku wokół brzegu zatoki.

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Gatunek terytorialny, który energicznie będzie bronił zasiedlonej musli ślimaka i niewielkiego terytorium wokół niej. Można go łączyć z innymi gatunkami zamieszkującymi inne obszary akwarium. Dobrym wyborem dla współtowarzyszy są małe ryby, takie jak Neolamprologus brichardi lub mniejsze gatunki Julidochromis i gatunki na wodach otwartych, takie jak Cyprichromis. Jeśli hoduje się kilka ryb, gatunek utworzy kolonię. W tym wypadku należy zapewnić rybom wystarczająco dużo muszli i postarać się trzymać więcej samic niż samców.

DYMORFIZM:
Samce rosną nieco większe niż samice i mogą mieć nieco więcej koloru.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 7.5-9.0 ; woda średnio twarda do twardej 10-25°H.

POKARM:
Podstawą diety powinny być żywe i mrożone larwy owadów, skorupiaki, itp. Przyjmuje również pokarmy suche w postaci płatków i granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Lęg muszlowy. Może rozmnażać się w akwarium zbiorczym, ale jeśli chcesz wyhodować pełny lęg tych ryb, należy użyć osobnego akwarium. Należy zapewnić dużą liczbę muszli ślimaków, w których samice będą składać jaja. oda powinna być twarda i zasadowa o pH około 8.0-8.5. Ryby można hodować w kolonii, w której pary podczas tarła będą tworzyć słabe więzi, aż ich lęgi będą wystarczająco duże, aby same sobie poradzić. Więź nie jest jednak monogamiczna i obie ryby mogą następnie rozmnażać się z innymi osobnikami.

Samice będą próbowały przyciągnąć uwagę samców, pokazując przy wejściu wybrane przez siebie muszle. Kiedy samiec jest dostatecznie zainteresowany, samica wpływa do muszli, gdzie składa jaja. Następnie opuszcza skorupkę, a samiec wpływa do niej, gdzie zapładnia jaja. Narybek można zobaczyć w okolicy wejścia do muszli po 7-10 dniach, a samica opiekuje się wylęgiem, zbierając narybek do pyska i przenosząc go z powrotem do muszli. Samiec pilnuje w tym czasie obszaru wokół muszli.

W stanie chowu wsobnego u obu płci następuje zmiana koloru, w wyniku której ciemne plamy na bokach ryby stają się większe i bardziej intensywne.

Lamprologus kungweensis
Fot. Lechosław Łątka
Lamprologus kungweensis