Naskalnik wężogłowy – Julidochromis transcriptus

Ryba nadaje się z powodzeniem do zespołu niedużych gatunków z jeziora Tanganika. Nie wykazuje agresji w stosunku do przedstawicieli innych gatunków. Wymaga dużo kryjówek skalnych, jak również dużo miejsca do pływania. Jednej parze należy zapewnić co najmniej 50 litrowy zbiornik.  W przypadku kiedy chcemy w jednym akwarium hodować większą ilość ryb niezbędne będzie jego znaczne zwiększenie. Ryby obiorą terytoria których samce będą zaciekle bronić. Po nawet niewielkiej zmianie dekoracji w zbiorniku ryby ponownie zaczną obierać terytoria, co wiąże się z walkami. Podłoże powinno być piaszczyste lub z drobnego żwiru. Niezbędne są duże ilości grot skalnych które będą stanowiły kryjówki dla ryb. Istnieją różne odmiany barwne ryb: “Bema”, “Gombe”, “Kalemie”, “Kapampa”, “Katoto”, “Kisonso”.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika

WIELKOŚĆ:
Samice około 5 cm.  Samce 7 cm

DYMORFIZM:
Samce nieznacznie mniejsze od samic.

ZACHOWANIE:
Bardzo agresywny wewnątrz własnego gatunku. W akwariach poniżej 60cm nie zalecane jest trzymanie więcej niż jednej pary ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest spokojna.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 7.5 – 8.5, woda powinna być podmieniana 20-25% objętości.

POKARM:
Pokarm mięsny. Ryba chętnie przyjmuje również płatki i granulaty.

ROZMNAŻANIE:
Dobrana para ryb składa ikrę w szczelinach skalnych i pustych muszlach ślimaków. Przy jednym tarle samica składa około 30 ziaren ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach. Młode karmimy larwami solowca i pylistą suchą paszą. Podchów łatwy.

Julidochromis transcriptus “Gombe”
Julidochromis transcriptus “Gombe”
Fot. fmueller.com
Julidochromis transcriptus “Katoto”