Panaqolus maccus

Panaqolus maccus wymaga akwarium co najmniej 80 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Jako ryba jedząca drewno, zbiornik powinien być ozdobiony kilkoma różnymi rodzajami drewna driftowego, łupinami orzecha kokosowego, kamieniami.

Panaqolus maccus jest często mylona z rybą, którą obecnie znamy jako Peckoltia vittata, L448 (LDA068). Panaqolus: Nieelegancko pochodzi od miejscowego terminu Panaque i występuje w formie, która sugeruje mniejszy rozmiar niż ten rodzaj i od łacińskiego maccus, czyli określenie błazna.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Río Las Marinas, plemię Río Portuguesa, dorzecze Río Orinoco.

WIELKOŚĆ:
10 cm

DYMORFIZM:
Samce mniejsze od samic. Samce rozwijają małe zębodoły, które zdobią przednie promienie płetwy piersiowej i tylną połowę ciała ryby. Samice pozostają bez ozdób i mają szerszy obwód ciała, co jest najbardziej widoczne, gdy patrzy się z góry na obszar tuż za płetwami piersiowymi. Ponadto samice noszące ikrę mają zauważalnie szersze ciała między płetwami piersiowymi i miednicznymi, patrząc z góry – w porównaniu do samców.

ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla “glonojadów” przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 5.6-7.0 ; pH 5,6-7,0 miękka do średnio twardej 2-12°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.

POKARM:
To drewnojad. W akwarium powinien mieć dostępne kilka rodzajów drewna i korzeni. Oprócz tego powinien być karmiony surowymi warzywami (cukinia, ogórek, papryka, itp) oraz tabletkami z dużą zawartością spiruliny. Dietę należy uzupełniać mrożonymi pokarmami mięsnymi. W akwarium powinny znaleźć się łupiny orzechów kokosowych, które ryby będą obgryzać z włókien.

ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik łatwy do rozmnożenia w akwarium. Rybom jednak trzeba zasymulować porę deszczową poprzez duże podmiany wody na zimną. Tarło odbywa się zwykle w rurce lub grocie ceramicznej, w łupinie orzecha kokosowego, pod korzeniami. Samica składa zwykle 20-25 ziaren ikry. Samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około tygodniu. Młode posiadają duże woreczki żółtkowe, które wykorzystują w ciągu kolejnych dni. Po około 2-3 tygodniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karminy tabletkami na bazie spiruliny dla zbrojników.

SYNONIMY:
LDA022
L104
L162
Clown Pleco
Clown Panaque