Axelrodia riesei
Axelrodia riesei wymaga zbiornika o pojemności 40 litrów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów nie jest zalecany do mniejszych akwariów. Zalecana gęsta obsada roślin w akwarium. Dekoracje z kamieni i korzeni, lignitów, gałęzi. Ryby najlepiej prezentują się w stadzie na tle soczysto zielonych roślin. Podłoże najlepiej drobnego piasku. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione pływającymi roślinami. Należy łączyć wyłącznie z łagodnymi i małymi gatunkami. Ryba bardzo popularna w tak zwanych nano akwariach.
Gatunek ten jest rzadziej widywany w akwarystyce niż jego pokrewny Axelrodia stigmatias, przypuszczalnie odzwierciedlając jego bardziej odległy, ograniczony zasięg naturalny. Czerwona pigmentacja na ciele może różnić się zarówno stopniem, jak i intensywnością i najwyraźniej zaczyna zanikać, gdy ryby są przetrzymywane w akwariach przez pewien czas. Axelrodia została zaproponowana jako nowy rodzaj, kiedy ujawniono, że gatunek typu Hyphessobrycon stigmatias posiadał tylko jeden rząd stożkowych zębów i dlatego nie mógł być członkiem tej grupy.
Jest podobny do A. stigmatias, ale można go odróżnić po mniej wydłużonym ciele (głębokość 3,1-3,5 razy w porównaniu z 4-5 razy w SL), żywym kolorze ciała (czerwony, w porównaniu z srebrzystożółtym) i strukturą kości podoczodołowej (zredukowany, a prawie kompletny)
POCHODZENIE:
Dorzecze Górnego Río Meta, na wschód od Villavicencio w Kolumbii”, a gatunek ten jest obecnie znany tylko z górnej części Meta. Meta jest dopływem w ramach większego systemu Río Orinoco. Axelrodia riesei zamieszkuje raczej mniejsze, zalesione dopływy niż większe kanały rzeczne.
WIELKOŚĆ:
1,5-2 cm
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Nadaje się do zespołu innych łagodnych gatunków o podobnej wielkości. Zalecane jest trzymanie przynajmniej 10 sztuk w stadzie, wtedy ryby będą się dobrze czuły i doskonale prezentowały.
DYMORFIZM:
Dorosłe samce Axelrodia riesei są nieco mniejsze i intensywniej ubarwione niż samice. Dojrzałe płciowo samice wydają się bardziej okrągłe niż samce, zwłaszcza w okresie tarła.
TEMPERATURA:
20-28ºC
WODA:
pH 4.0-6.5 ; woda miękka, najlepiej filtrowana przez torf. Do celów hodowlanych wymagane są warunki kwaśne o znikomej twardości węglanowej i bardzo niskiej twardości ogólnej, dlatego może być konieczne zastosowanie filtra odwróconej osmozy.
POKARM:
Żywy i suchy. Do przysmaków Axelrodia riesei należą larwy komarów. Rybom należy zapewnić urozmaiconą dietę. W akwarium zwykle przyjmuje suszone pokarmy o odpowiednio niewielkich rozmiarach, ale należy mu również podawać codzienne posiłki w postaci małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak larwy artemii, rozwielitki, moina, grindal itp.
ROZMNAŻANIE:
Przed rozrodem ryby należy obficie karmić mrożonymi pokarmami (larwy owadów, skorupiaki). Jako akwarium tarliskowe wystarczy już zbiornik 30 litrowy – dla pary by. Główne wymagania to miękka, lekko kwaśna woda i zaopatrzenie w drobnolistne rośliny, takie jak Taxiphylum lub podobne, w których ryby będą się rozmnażać. Dodatek liści na dnie jest również zalecany ze względu na mikroorganizmy, które je kolonizują i stanowią one przydatne źródło pożywienia dla narybku Axelrodia riesei.
Parę Axelrodia riesei lub samca i kilka samic można umieścić w mniejszym akwarium i usunąć po kilku dniach, pozostawiając jaja i narybek do wyklucia i wzrostu. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ będą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Po następnych 3-4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszych dniach należy je karmić mikro pokarmami dla narybku, przechodząc na larwy solowca i nicienie mikro.
SYNONIMY:
Ruby tetra