Xenotilapia leptura

Xenotilapia leptura wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm dla jednej dobranej pary. Jeśli chcemy trzymać więcej par ryb wymagany jest zbiornik o długości minimum 150 cm. Podłoże piaszczyste. Należy wtedy też zadbać aby każda z par miała odpowiednie warunki do obrania terytorium. Dekoracje z kamieni oraz grot i usypisk skalnych. Podłoże z drobnego piasku.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Zamieszkuje obszary o głębokości 1-10 metrów.

WIELKOŚĆ:
8-9 cm

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna i towarzyska. W okresie tarła terytorialna. Czasami niezgodna w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku. Zajmuje dolną strefę akwarium, strzegąc obranego terytorium.

DYMORFIZM:
Samiec żywiej ubarwiony. Dorosłe samce są większe od samic.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 7.5-8.5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
W naturze ryby odżywiają się glonami porastającymi skały. W akwarium należy karmić wysokiej jakości pokarmami roślinnymi.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek monogamiczny. Ryby dobierają się w pary i strzegą pieczołowicie obranego terytorium. Jako terytorium najczęściej obierane są skały lub grupy kamieni. W okresie tarła ryby nabierają intensywniejszych barw. Głowy ryb ciemnieją, a obrzeża płetw stają się widoczniej zaznaczone kolorem. Samica składa kilka ziaren ikry, które po zapłodnieniu brane są przez nią do pyska. Ikra inkubowana przez samicę jest przez około 18-21 dni. W tym czasie samiec broni samicy i terytorium. Po tym czasie inkubację w pysku przejmuje samiec. Trwa to około 10-12 dni po czym samiec wypuszcza z pyska młode o wielkości 8-10mm. Przez następne kilka dni młode są ochraniane przez rodziców i w razie niebezpieczeństwa kryją się w pysku matki. Z jednego miotu można uzyskać 15-30 młodych.

SYNONIMY:
Asprotilapia leptura Boulenger, 1901
Asprotilapia leptula Boulenger, 1901
Asprotilapia taeniurus (non Boulenger, 1914)