Cynotilapia zebroides

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego piasku. W akwarium powinny znajdować się kryjówki z kamieni i grot skalnych tworzących naturalne kryjówki i odwzorowujące naturalny biotop jeziora Malawi. Cynotilapia Zebroides odróżniana jest od Cynotilapia Aurifrons przez to że Aurifrons posiada kolorowy obszar na głowie i karku.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Występuję w wielu lokalizacjach jeziora ale nie występuje w całym jeziorze. Najczęściej można je znaleźć w najbardziej wysuniętych na północ, skalistych obszarach jeziora, a także blisko Matema w Tanzanii, ale nie występuje wzdłóż zachodniego wybrzeża do wysp Mbenji. Wzdłóż wschodniego brzegu występują do Makanjila Point.

WIELKOŚĆ:
W naturze 10 cm. Długość samców w jeziorze może dochodzić do 10cm ale w akwarium Cynotilapia Zebroides może urosnąć nawet do 12 cm,

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Samiec zajmuje dość duże rewiry, których zaciekle broni. Najlepiej trzymać ryby w proporcjach 1 samiec na kilka samic. Ryby z upodobaniem przekopują podłoże, aranżując zbiornik zgodnie ze swoimi preferencjami.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Zdominowane samce są trudne do odróżnienia od samic, a potomstwo jest koloru szarego.

TEMPERATURA:
25-28ºC

WODA:
pH 7.7 -8.0 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.

POKARM:
Gatunek planktonożerny. Nie terytorialne osobniki tworzą grupy, kilka metrów nad skalistym podłożem skąd pobierają plankton z kolumny wody. Samce które bronią swego terytorium żywią się peryfitonem znajdującym się na skałach. Zooplankton jak i fitoplankton może stanowić dietę tego rodzaju. W akwarium ryba dobrze sobie radzi na diecie dla ryb wszystkożernych.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe nie powinno być mniejsze niż 120 cm długości. Woda o parametrach: 8.0-8.5 pH, temperatura 26-28ºC. Tarło odbywa się najczęściej w grotach skalnych. Tarło odbywa się w szczelinach skalnych i grotach lub w dołku w podłożu wykopanym przez samca. Samica inkubuje ikrę przez około 21-30 dni. W tym czasie nie pobiera pokarmu i nie opuszcza kryjówki. Gatunek dość płodny. W jednym miocie znajduje się 15-30 młodych. Można uzyskać do 30 młodych z jednego miotu.

SYNONIMY:
Cynotilapia zebroides, Johnson, 1975, pierwotna nazwa
Cynotilapia afra, Tawil, 2002,
Cynotilapia zebroides, Tawil, 2011
, przywrócona pierwotna nazwa – aktualna nazwa

Cynotilapia Zebroides Red Top Likoma
Mapa występowania gatunku w przyrodzie.
Cynotilapia Zebroides Jalo Reef
Fot. Pete Barnes
Cynotilapia zebroides Ndonga “Deep”
Fot. aquahaus-gaus.de