Batasio feruminatus

Batasio feruminatus wymaga zbiornika o pojemności minimum 150 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Zbiornik może być dodatkowo wyposażony w gałęzie, korzenie i wytrzymałe rośliny wodne, takie jak Microsorum, Bolbitis lub Anubias spp., Które można hodować przymocowane do dekoracji. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Nietrudne w utrzymaniu we właściwych warunkach, ale w dużej mierze nieodpowiednie dla „ogólnego” akwarium zbiorowego. Podobnie jak wiele gatunków, które naturalnie żyją w wodach płynących, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do swojego rozwoju potrzebuje nieskazitelnej wody przez cały czas. Dlatego w akwarium musi być zapewniona wydajna filtracja wody oraz dobre napowietrzanie.

POCHODZENIE:
Gatunek endemiczny dla strumienia o nazwie „Chon Son”, znajdującego się między osadami Phadaw i Kyondaw, w stanie Kayin, w południowej Myanmar oraz w obrębie systemu rzeki Ataran. Ataran tworzy górne wody części większego dorzecza Salween, a niektóre jego dopływy rozciągają się przez pobliską granicę z Tajlandią, gdzie jest znany jako Kasat.

Batasio feruminatus są mieszkańcami cieków górnych i górnych odcinków mniejszych rzek charakteryzujących się płytkimi, szybko płynącymi, silnie natlenionymi odcinkami kanionów i niekiedy rozlewiskami lub kaskadami. Inne gatunki ryb zamieszkujące Ataran to Acanthocobitis pictilis, Botia kubotai, Schistura vinciguerrae, S. robertsi, Garra sp. „Redtail” i Mastacembelus armatus.

WIELKOŚĆ:
6 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna i nieagresywna ryba. Batasio feruminatus nie powinien być trzymany ze znacznie większymi lub bardziej agresywnymi rybami

DYMORFIZM:
Nieznany.

TEMPERATURA:
18-25°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium. Konieczne jest również zapewnienie wystarczającego poziomu rozpuszczonego tlenu i ruchu wody.

POKARM:
Wszystkożerna. Batasio feruminatus zjadają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w akwarium. Tarło można wywołać wykonując jedną lub więcej dużych, 50-70%, podmian wody zimną wodą, gdy ryby wydają się być w stanie tarła. Jaja są rozrzucane losowo i wykluwają się po około 2 dniach.

Batasio feruminatus